Londra otobüsü çevre için Ankara’da

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, yeni işbirlikleri yaratmak amacıyla başlatılan “GREAT Türkiye” kampanyası, Anadolu turuna başkent Ankara ile devam ediyor.

 

İngiltere ve Türkiye arasındaki, ekonomik ve politik ilişkileri geliştirmek amacıyla başlatılan GREAT kampanyası, Ankara’da düzenlenen Green is Great-Çevre için Great konferansıyla devam etti. İki ülkenin yeşil enerji ve teknoloji kapsamında hayata geçirebileceği işbirliklerinin tartışıldığı konferansta, Birleşik Krallık’ın ikonu çift katlı Londra otobüsü de katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, yeni işbirlikleri yaratmak amacıyla başlatılan “GREAT Türkiye” kampanyası, Anadolu turuna başkent Ankara ile devam ediyor.

Londra şehir hatlarında kullanılan ve Birleşik Krallık’ın simgelerinden olan iki katlı, Routemaster otobüsün 12 Kasım’da Ankara’daki durağı, Green is Great-Çevre için Great” konferansı oldu. GREAT kampanyası kapsamında, TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen konferansta, rüzgar, güneş ve temiz kömür teknolojisi gibi konularda Birleşik Krallık ve Türkiye arasında gerçekleşebilecek işbirlikleri masaya yatırıldı.

Birleşik Krallık’ın yeşil teknoloji ve enerji alanında hayata geçirdiği en yeni gelişmelerin aktarıldığı konferansta açılış konuşması yapan Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas, “Yenilenebilir enerji üretimi konusunda Türkiye son derece hırslı hedeflere sahip ve coğrafyasındaki geniş doğal kaynaklar nedeniyle kömür yakıtlı enerji üretimini de mümkün olan en çevre dostu şekilde arttırmak istiyor. Birleşik Krallık Hükümeti olarak Türkiye’nin yenilenebilir ve yeşil enerji politikalarını büyük bir takdirle karşılıyoruz. Bu çalışmaların desteklenmesi amacıyla Türkiye ile birlikte çalışmak elçiliğimizin kilit hedefleri arasında yer alıyor. Bu yüzden, Birleşik Krallık Hükümeti ile Türk özel ve kamu sektörleri arasındaki işbirliğine çok büyük bir önem veriyoruz. Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki işbirliğinin önümüzdeki yıllarda siyasi platformlarda ve  ticaret aracılığıyla daha da arttırılabilmesi için Türk enerji sektörü öncelikli bir alan ve GREAT Kampanyası da bizlere bu işbirliğinin bir sıçrama tahtası olarak kullanabileceği harika bir platform sunuyor” diye konuştu.

YEŞİLE BÜYÜK YATIRIM

Yeşil enerji ve teknoloji denildiğinde akla gelen ilk ülkeler arasında yer alan İngiltere, bu başlık altında birçok önemli proje ve yatırıma da imza atıyor. İngiliz Hükümeti enerji sektöründe çevreci ve yenilenebilir enerji kaynakları devrimi yaratacak biçimde çevre dostu enerji dönüşümü planını da yürürlüğe koymaya çalışıyor. İngiltere’nin hedefleri arasında, 2020 yılına kadar ulusal elektriğinin %15’ini yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürmek de var. Bu nedenle rüzgar türbinleri, güneş enerjisi panelleri ve elektriğin depolanması gibi başlıklarda yatırımcıları teşvik eden İngiltere, bu konuda Türkiye ile işbirlikleri için de fırsatlar arayışını sürdürüyor.

OTOBÜS, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞUYOR

Londra otobüsü, konferansın yanı sıra Atakule, Kocatepe Camii ve Kızılay Meydanı gibi şehrin çeşitli noktalarında da ziyaretçileriyle buluştu. GREAT Türkiye kampanyasının en önemli ayaklarından biri olan “Knowledge is GREAT” ve “Education is GREAT” kapsamında ise Ankara’nın en önemli eğitim kuruluşlarından TED ve Bilkent’in yanı sıra Eskişehir Üniversitesi de ziyaret edilen noktalar arasında.

Eğitimde dünyada yedinci sırada yer alan Birleşik Krallık ayrıca; dört büyük üniversitesi ile de dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında ciddi bir yere sahip. Dünyanın en iyi 200 üniversitesinin 30’undan fazlasına ev sahipliği yapan Birleşik Krallık’taki eğitim fırsatları Ankaralı ve Eskişehirli öğrencilere aktarılırken, öğrencilerin İngiltere’de eğitim olanaklarıyla ilgili soruları da British Council yetkilileri tarafından yanıtlanıyor.

ÇEVRE DOSTU OTOBÜS, 1 AY BOYUNCA TÜRKİYE’DE

Ünlü İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick’ın tasarımını yaptığı otobüs, aynı zamanda çevre dostu hibrid teknolojisiyle dikkat çekiyor. En son teknoloji ile üretilen çevre dostu hibrid araç, dizel ve elektrik kullanarak eski nesil otobüslerin neredeyse yarısı kadar karbondioksit üretiyor. Yaklaşık bir ay boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret edecek olan otobüs, Ankara ve Eskişehir’in ardından Kapadokya, Kayseri ve Adana gibi Türkiye’nin ekonomide parlayan diğer şehirlerini de ziyaret ediyor olacak. GREAT Bus Türkiye Turu; İngiliz Ticaret Odası (BCCT), British Council, Shell, MINI ve Akfen desteği ile gerçekleştiriliyor. 

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN