Türkiye’de ilk ‘Sıfır atık’ projesi Beykoz’da uygulanıyor

Türkiye’de bir ilk olarak Beykoz’da kurulan Atık Yönetim Merkezi’nde organik atıkların yerinde dönüşümü ve yönetimi gerçekleştiriliyor.

 

“Sıfır Atık” sloganıyla başlatılan geri dönüşüm projesiyle meyve, sebze ve yemek atıkları çöp olarak değil doğaya faydalı kompost malzeme olarak toprakla buluşuyor.

Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak, sürdürülebilir çevre, ekonomiye katkı sağlamak ve ilçe sakinleri arasında çevre bilincini geliştirmek için harekete geçen Beykoz Belediyesi kurduğu “Atık Yönetim Merkezi” nde organik atıkları yerinde dönüştürüyor.  

Meyve ve sebze atıklarını çöpe değil merkeze götüren ilçe sakinleri, burada kendi ürettikleri kompost malzemeyle balkon ve bahçelerinde çiçek ve sebze yetiştiriyorlar.

Türkiye’de ilk kez Beykoz’da kullanılan  kompost makinesi çevreye hiçbir rahatsızlık ve koku vermeden sebze, meyve, yemek, yaprak gibi atıkları verimli bir toprağa dönüştürüyor.

İlçe sakinleri tarafından merkeze getirilen ambalaj atıklar, cam, pil, atık yağ ve elektronik atıkları ise burada ayrı konteynerlerde toplanarak geri dönüşüm için yetkili firma ve merkezlere gönderiliyor.  

Merkezde aylık 4 bin 50 kg ambalaj atığı toplanırken 950 kg organik atık da işlenerek komposta dönüşüyor.  

 Başkan Çelikbilek: “Çöp Deyip Geçmeyin, Geri Dönüşüm Ciddi Bir Tasarruftur”

Merkezin tanıtımında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Bu projemizle ilçe sakinlerimizin katılımı ve katkısıyla güzel neticeler aldık. Bu çalışma Avrupa Birliği çevre standartlarında bir çalışmadır.  Her yaşayan varlığın mutlaka atık maddesi olacak. Mühim olan bu atıkların değerlendirilmesidir. Çöp deyip geçmeyin, geri dönüşüm ciddi bir tasarruftur. Eskiden yüzeyde 800 çöp konteyneri vardı. Büyük bir kısmını yer altına aldık, çevreyi de güzelleştirdik. Okullar da çöpün ayrıştırılmasını anlatıp çocuklarımıza geri dönüşüm alışkanlığını kazandıracağız. Hedefimiz ilçenin pırıl pırıl bir olması, bütün arzumuz ilçeyi daha temiz bir çehreye kavuşturmaktır.” Dedi.  Proje uygulayan Yöntem Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf İyilik de, AB’nin 2020 yılı çevre yönetmeliğine göre atık gömmek yasaklanacak. Biz bunu şimdiden ve Türkiye’de ilk olarak Beykoz’da uygulamaya başladık, bu projenin sosyal bir yanı da var. Gelecek nesillerimiz geri dönüşüm alışkanlığı kazanacak dedi.

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN