8. TÜRKTAY’IN ANA TEMASI: SANAYİ, ENERJİ ve İSTİHDAM İÇİN EN STRATEJİK YERLİ KAYNAK ATIK…

28 Eylül 2017

İSTANBUL / REI- Her yıl Ankara’da düzenlenen ve sektörün en önemli buluşma noktası olan TÜRKTAY – Türkiye’de Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli bu yıl Muhammet Saraç Başkanlığı’nda 18-19 Ekim 2017 Tarihi’nde Ankara HILTON-SA’da düzenlenecek…

BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM'ün Ana Sponsor, İZAYDAŞ, LASDER ve TÜMAKÜDER'in Altın Sponsor, AKADEMİ ÇEVRE, MMI IFAT EURASIA ve TAYÇED'in Gümüş Sponsor, ERKA, ITC, HURSAN, RECYDIA, ŞALLILAR ve TEKNİK KAĞIT'ın Bronz Sponsor olduğu 8. TÜRKTAY Yürütme Kurulu, 13 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Kozyatağı Hilton-Sa'da gerçekleştirdiği toplantıda, 8. TÜRKTAY'ın ana temasını ve oturum başlıklarını belirledi... Yapılan geniş kapsamlı değerlendirmeler sonrasında bu yıl Ana Tema’nın: "SANAYİ, ENERJİ ve İSTİHDAM İÇİN EN STRATEJİK YERLİ KAYNAK ATIK" olması kararlaştırıldı…

 

BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM Ana Sponsorluğu’nda 8. kez kapılarını açacak olan TÜRKTAY, Türkiye’deki atık sektörünün önde gelen kurum ile kuruluşları tarafından 2010 yılından bu yana destekleniyor.

Panelerde, Çevre Faslı’nın alt başlıklardan birisi olan Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm’ün tüm yönleriyle ele alınıp, bu alanlarla ilgili çalışmalara rehberlik etmesi ve TÜRKİYE’nin sanayileşme temelli, etkin bir atık yönetimine ulaşmasına katkı sunmak amaçlanıyor… Geçtiğimiz yıl TÜRKTAY Paneli sonrası uzun zamandır toplanamayan TBMM Çevre Komisyonu toplanarak, çevre konusunda daha sık toplanma kararı aldı... Konuyla ilgili çeşitli kesimleri bir araya getiren TÜRKTAY bu yılda bu misyonunu sürdürmeyi kararlaştırdı...

 

BAKANLIKLAR, YEREL YÖNETİMLER, STK’LAR VE ÖZEL SEKTÖR ANKARA’DA BULUŞUYOR…

Atık yönetimi ve geri dönüşüm konusundaki çok yönlü çalışmalarıyla takdir toplayan 8. TÜRKTAY  Yürütme Kurulu Başkanı Muhammet Saraç toplantıda şu açıklamalarda bulundu: “Bu yıl 18-19 Ekim tarihlerinde Ankara Hilton-SA'da düzenlenecek olan 8. Türktay Paneli’nde birbirinden ilginç konular ele alınacak. Panelin ana teması ve alt başlıkları Yürütme Kurulu’nun çalışmalarıyla belirleniyor. Yaptığımız toplantıda bu yıl Ana Tema’nın: "SANAYİ, ENERJİ ve İSTİHDAM İÇİN EN STRATEJİK YERLİ KAYNAK ATIK" olmasını kararlaştırdık. İlgili pek çok bakanlık temsilcisini panelimize davet edeceğiz. Siyasi partilerimizi temsilen milletvekillerimiz bizimle olacak. Kamudan, özel sektörden özellikle de endüstriden yoğun katılım bekliyoruz.”

 

13 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Kozyatağı Hilton-Sa'da gerçekleştirilen toplantıya 8. TÜRKTAY YÜRÜTME KURULU BAŞKANI İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Utku Akçıl, TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI Genel Sekreteri Cem Ferda Tuncer, TÜRKİYE KİMYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ Çevre Danışmanı - TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ Çevre Koordinatörü Dr. Caner Zanbak, ATY Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çetin Sarıca, LASDER Lojistik Müdürü Erdoğan Şahin, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyesi - SÜT-D BAŞKANI Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, TÜMAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akalp, AKATDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihal Türkekul, GRUP E Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Özgür, BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli, YARGITAY Emekli Hâkim Av. Zafer Ergün katıldı…

CUMHURBAŞKANIMIZ POTANSİYELİMİZİ GÖRMELİ 500 BİN KİŞİYE HIZLI İSTİHDAM SAĞLAYABİLİRİZ

Benli Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli yaptığı konuşmada Ana Sponsor olarak TÜRKTAY Paneline destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Benli “Sektörün büyük bir potansiyeli var, panelde bu potansiyelin görülmesi ve beklentilere cevap verecek adımların atılmasını sağlayacak siyasi iradenin açığa çıkmasını istiyoruz” dedi. Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada atık yönetimi ve geri dönüşümün ekonomik ve endüstriyel boyutuna dikkat çekerek Türkiye’nin daha etkin bir yönetim için adımları hızlandırması gerektiğine vurgu yaptı… Öte yandan Avukat Zafer Ergün, sektörün emek yoğun bir sektör olduğunun altını çizerek istihdam potansiyelinin bu yıl masaya yatırılması gerektiğini söyledi… Başbakanın panele gelerek, hükümetin ekonomik hedeflerine uygun bir altyapının bu sektörde olduğunu görmesi gerektiğini vurgulayan Ergün, “8. TÜRKTAY Paneli’nin ortaya koyduğu vizyon hükümet tarafından dikkate alınmalı” dedi. Türkay Özgür ise panelin bireylerin alışkanlıklarını da değiştirme yönünde altyapının oluşumuna sunacağı katkıların önemine vurgu yaparak “Bütünlük içinde bakıldığında ekonomiye olan katkının yanısıra geri dönüşüm bilinciyle birlikte sosyal etkisi de atık yönetiminin geniş kapsamını ortaya koyuyor” dedi.

ATY Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çetin Sarıca ise “Cumhurbaşkanımızın çevre konusundaki hassasiyeti herkezin malumu, kendisinin panele katılımı sektörü şahlandırır, buradaki potansiyeli görmesini bekliyoruz” dedi. TÜRKİYE KİMYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ Çevre Danışmanı - TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ Çevre Koordinatörü Dr. Caner Zanbak “Geçtiğimiz yıl panelin çok önemli çıktıları oldu, bu yıl da aynı etkinin ortaya çıkarılması gerekir” dedi.

Lasder Lojistik Müdürü Erdoğan Şahin ise MKE’nin de panelde ele alınması gerektiğini söyledi. Tümaküder Yönetim Kurulu Başkanı TÜRKTAY Panelleri’nin sektörün buluşma noktası olduğunu belirterek, sektörel gelişimdeki etkisine ilişkin örnekler verdi… Akatder Yönetim Kurulu Başkanı Nihal Türkekul panelin önemine vurgu yaparak “Sektör panelin sunduğu fırsatları değerlendirmeli, gelenekselleşen panelimiz sektörümüzün en etkin organizasyonu olarak öne çıkıyor, biz dernek olarak tam kadro panelde olacağız” dedi…

KAYNAKLARI YERİNDE ETKİN YÖNETMELİYİZ

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Utku Akçıl yaptığı konuşmada Avrupa ve dünyadaki gelişmelere ilişkin bilgi vererek “Panel kapsamı itibarıyla Atık Yönetimi İyi Orkestrasyon Gerektirir sloganıyla çok değerli bir platform. Avrupa’nın yatırım hacmine baktığımızda atıklar büyük önem arzediyor. Türkiye’nin rasyonel olarak ana amacı atıkları iyi yöneterek rekabet gücünü artırmak olmalı. Panelde kaynakları yerinde etkin yönetme konusunun ele alınması gerekir” dedi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Cem Ferda Tuncer panellerde çevre mühendislerinin sorunlarının ele alınmasının kendileri için mutluluk verici olduğunu belirtti.

SANAYİ, ENERJİ VE İSTİHDAM...

Bu yıl 8 oturumun açılacağı panele 45 konuşmacı katılacak. Atıkların ekonomiye etkilerinin tüm boyutlarıyla tartışılacağı panelde özellikle sanayi, enerji ve istihdam boyutuyla atık yönetimi ve döngüsel ekonomi ele alınacak... Panelde ayrıca sektörlere özel veri eksikliğinin giderilmesi ve farklı uygulamaların yol açtığı sorunlara ilişkin yapılması gerekenler de öne çıkarılacak ana unsurlardan biri olacak...

 

TÜRKTAY / KISA INFO

·         Panele 7 yılda 350’den fazla konuşmacı katıldı.

·         T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destek vererek temsilcileriyle de konuşmacı olarak katkı sundu.

·         TBB, Rekabet Kurumu, Rec Türkiye başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş destek verdi.

·         Bu güne kadar 300’den fazla sunum yapıldı.

·         Panel, Türkiye’de kendi alanında en önemli etkinlik olarak kabul ediliyor.

·         Panel Yeri:                         Ankara.

·         Panel Tarihi:                      Her yıl Ekim Ay’ı.

·         Panel Kapsamı:                                Atık yönetimi, geri dönüşüm ve çevre teknolojileri.

·         Panel İçeriği:                     Her yıl Yürütme Kurulu tarafından belirlenir.

·        Panel Süresi:                     1-3 gün arasında değişmektedir.

·        Panel Dili:                            Resmi dili Türkçe’dir.

·         Panel Yürütme:                               Yürütme kurulu / 11-16 kişiden oluşur.

·         Panel Organizasyon:      Grup E.

·         Panel Katılım:                   Moderatörler / roportörler / konuşmacılar / dinleyiciler…

·         Panel Destekçileri:         Bakanlıklar, yerel yönetimler, stk’lar, firmalar, medya…

 

7. TÜRKTAY SONUÇ BİLDİRGESİ                                                                                             

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği kapsamında, Çevre Faslı müzakerelere açılmıştır. Bu süreçte hükümet, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılını kendisine ‘2023 Vizyonu’ olarak hedef almıştır. Türkiye’nin ‘2023 Vizyonu’nda sürdürülebilir ekonomi kapsamında ‘atık yönetimi ve geri dönüşüm’ sektörleri de yer almaktadır. Bu temelden hareketle düzenlenmeye başlanan ve Türkiye’deki atık sektörünün önde gelen kurum ile kuruluşlarının 2010 yılından bu yana desteklediği TÜRKTAY PANELİ’ne bu güne kadar 300’den fazla konuşmacı katkı sağladı. Panelerde, Çevre Faslı’nın alt başlıklardan birisi olan Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm’ün tüm yönleriyle ele alınıp, bu alanlarla ilgili çalışmalara rehberlik etmesi ve TÜRKİYE’nin sanayileşme temelli, etkin bir atık yönetimine ulaşmasına katkı sunmak amaçlanmaktadır. Panelin hedef kitlesi atık ve geri dönüşüm kapsamına giren tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte özellikle sanayi ağırlıklı üretim ve hizmet sunan sektörlerdir.

“Döngüsel Ekonomi Kapsamında Atık Yönetimine ve Geri Dönüşüme Genel Bakış  ana temasıyla 19-20 Ekim 2016 Tarihleri’nde Ankara’da gerçekleştirilen, 7. TÜRKTAY Paneli sonuç bildirgesi.

1. Hammade ve enerji sıkıntısı yaşayan Türkiye’nin etkin bir atık yönetimine ve geri dönüşüme geçmesi, ekonomiye önemli katkılar sağlayacaktır. Atık yönetimi ve geri dönüşüm ülkemiz için milli ve stratejik önemde kabul edilmelidir.

2. AB 2030 yılı hedeflerinde 600 Milyar Avro’yu döngüsel ekonomiyle, ekonomiye kazandırmayı hedeflemekte ve bu yönde stratejiler oluşturmaktadır. Türkiye de 2023 hedeflerine ulaşabilmek için döngüsel ekonomisini güçlendirmelidir. Döngüsel ekonominin sağlayacağı ekonomik değer masaya yatırılmalı ve bu yönde adımlar hızlı atılmalıdır.

3. Her atık çeşidine ve sektöre özel, reel veriler ortaya çıkarılmalıdır. Türkiye’nin atık veri tabanı halâ eksik ve yeterli değildir. Hızla büyüme hedefi olan Türkiye ekonomisine, atık yönetimi ve geri dönüşümdeki potansiyel ortaya çıkarılmalıdır. Atıklar ekonomide katma değere dönüştürülmeli, sanayiye kazandırılmalı ve bu alanda faaliyet gösteren firmalar sanayici olarak görülmelidir.

4. Türkiye’nin etkin bir atık yönetimine ve geri dönüşüme geçmesi için yasallar uygulanmalı. Çevre Kanunu günün ihtiyaçlarına ve hedeflere göre yeniden düzenlenmelidir.

5. Lisans alan firmaların ve atık üreten sanayicinin mutlaka sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Denetleme için; bağımsız, konu hakkında uzman çevre (müşavirleri) mühendisleri etkin olarak kullanılmalıdır. Böylece çevreye zarar verecek durumlar en baştan önlenebilir.

6. Çevre cezaları uygulanabilir olmalı ve yeniden düzenlenerek caydırıcı hale getirilmelidir. Uygulanamayan yüksek cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır.

7. Sahipsiz tehlikeli atıklar önemli bir sorundur. Sanayici ve lisanslı firmalar sıkı denetlenmelidir.

8. Atıkların etkin yönetimi için geniş tabanlı yüksek bir çevre kurulu mutlaka oluşturulmalı ve bu kurulun yönlendirici ve koordine edici bir erke kavuşturulması sağlanmalıdır.

9. 2023 vizyonuna ulaşmak için çevre vizyonu sınırları belirgin hale gelmeli ve hayata geçirilmelidir. Atık sorunun tamamen çözülmesi için entegre atık yönetiminin belirlenmesi gerekmektedir. Teknoloji başta olmak üzere çeşitli değişikliklere uyum sağlayacak esneklikte hareket edilmelidir. 

10. On numara yağ ve sahte akaryakıt ciddi can kayıplarına ve ekonomik zarara neden olan bir maddedir. Yılda 432 bin ton madeni yağ tüketilmektedir. Bunun yüzde 50’si atık madeni yağ olarak çıkmaktadır. PETDER raporuna göre geri dönüşümü sağlanan yağ miktarı 22 bin ton... Yağlarımızın yüzde 13.5’ini toplayabiliyoruz. Asıl sorun yağları kayıt içinde toplayamamak. AB’de ise yağların yüzde 50’si toplanmaktadır. Toplanan yağların yüzde 45’i geri kazanılmaktadır.

11. Ekonomi üzerinde değişiklik yaratmalıdır? Mal fiyatları artmakta, nüfus artmakta, kuraklık gibi doğal afetler yaşanmaktadır. Kaynaklar kıttır. Döngüsel ekonomiyle, hem ekonominin hem çevrenin devamlı kılınması sağlanabilir.

12. Döngüsel ekonomide doğal kaynakların kullanımı, çıkarılması ve ithalat sonucu hammadde kaynakları elde ediliyor. Üretim prosesine sokuluyor. Oluşan atıklar çevreyle uyumlu şekilde bertaraf ediliyor. AB’deki yeni trend atıkların yakılarak bertarafı değil, hammadde olarak geri dönüşümüdür.  75 yaşındaki bir insanın 4 milyon Avro’ya yakın atık maliyeti var. AB’de artık “atık” denmiyor... İkincil kaynak deniyor... AB’de kritik hammaddeler stratejik olarak ele alınmaktadır. İnovasyon tamamen kritik hammaddeler üzerinedir. Türkiye dünyadaki gelişimi yakından takip etmeli ve bölgesinde lider konuma yükselmeyi hedeflemelidir.

13. OECD verilerine göre dünyada çıkan doğal kaynaklar yüzde 35 oranında artmış, yüzde 50’si de yenilenebilir olmayan kaynaklardır. Dünya ekonomik forumundaki verilere göre hammadde fiyatları son yıllarda çok artmıştır. Dünyan nüfusu artarken, sosyo ekonomik eşitsizlik de artmaktadır. Ülkemizde de benzer bir trend söz konusudur. Nüfusumuz yüzde 13 artarken son dönemde, gayrisafi milli hasıla ve atık miktarı da artmaktadır. 2014’te ülke olarak 28 milyon ton atık ürettik. Döngüsel ekonomi bizim çevre konusunda iyi bildiğimiz kavramların bir zemine oturtulması anlamına geliyor. Sürdürülebilirlik, yeşil üretim, eko dizayn hepimizin sık kullandığı kavramlar. Bunların bir temele oturtulduğunu görüyoruz. AB, 2030’u baz alıp belediye atıklarının yüzde 65’inin dönüşümünü öngörüyor. Ayrı toplanan atıkların depolanmasının yasaklanacağı, depolamadan caydırıcı tedbirler alınacağı ve daha yeşil ürünlerin pazara sürülmesi gibi önlemler konusunda karar verilmiş durumda. Her ülkede fayda maliyet analizleri yapılmış durumda. Bunu yaparken de döngüsel ekonominin istihdama etkisi, sera gazına etkisi ve yeni teknolojileri teşvik etme etkisi baz alınarak bazı analizler yapılıyor. Türkiye’de döngüsel ekonomi mevzuatımızda yok. Atık üretim yönetmeliği ile 2015’te yeni ürün kavramı hayatımıza girdi. Atıkların alternatif hammadde olarak kullanımıyla yasal zemin oluşturuldu. Türkiye’de hızla bu çerçevede fayda maliyet analizlerini yapmalıdır.

14. Ülkeler, “Emisyon azaltmak zorunda mıyız?” sorusundan ‘Biz iklim değişikliğiyle nasıl başa çıkacağız’ noktasına geldi. Paris Anlaşması ile şunu gördük. Döngüsel ekonomi ne kadar atık bazlı olsa da temelinde başka felsefe yatıyor. Sanayi açısından döngüsel ekonomi üç noktada özetleniyor. Birincisi kaynak verimliliği. Sadece hammadde değil, enerji de var. Sıfır atığı hedefleyen ikinci nokta ise bunu getirecek bir atık yönetimini getiriyor. Sonuncusu ise inovasyon… Türkiye bu üç alt başlığı uygulayarak hem ekonomik hem de çevresel konuda alt başlıklar üretip bunu hayata geçirecek adımlar atmalıdır.

15. Çimento sektörü hem enerji hem de emisyon konusunda ön planda olan bir sektör. Üstelik atıklar burada yakılıyor. Üç fabrikadan biri kullandığı enerjiyi atıklardan elde ediyor. Emisyon konusundaki en çok sorun yaşadığımız çimento sektörü oluyor. Emisyonların azaltılmasına dönük çalışmalara hız verilmeli.

16. Türkiye’de 53 çimento tesisi var. 34’ünde atık yakma lisansı var. Parasal karşılığı da 600 milyon dolar ediyor. Bu anlamda Avrupa ölçeğinde ATY kullanımına bakınca, Avrupa çimento sanayi yüzde 37, İskandinav ülkeleri yüzde 95 seviyesinde. Dünya ortalaması yüzde 15, Türkiye ise yüzde 3.7... Sektörde yüzde 25’i yakalayan çimento fabrikaları var. Biraz daha desteklenirse çimento fabrikaları bu rakamı daha yukarılara çekebilir.

17. Türkiye’de atık yönetimine ve geri dönüşüme ilişkin ortak bir akıl ile mevzuatlar oluşturulmalıdır. Eğer uygulanamıyorsa da hızla değiştirilebilecek mekanizmanın alt yapısı kurgulanmalıdır. Atığı bir kaynak olarak görmeli ve stratejileri, yasaları buna göre oluşturmalıdır.

18. Türkiye’de finansman sorunu var. Atık yönetiminde depolama, uygulama eksik yapılıyor. Teşvik edici sistemler Türkiye’de tam oturmuş değil. Türkiye’de uygulamada sıkıntılar var.

19. TBMM Çevre Komisyonu daha sık toplanarak bu alandaki çalışmalara ağırlık vermelidir.

20. Ülkemizde 32 milyon ton belediye atığı oluşuyor. Yüzde 23'ü de değerlendirilebilir atık varken 4 milyon ton ambalaj atığı oluşuyor. Türkiye'de hala kayıtsız toplama yapan tesisler ve kayıtsız üretim yapan firmalar var. Ülkemizde 8 milyon ton ambalaj üretiliyor, 4 milyon tonu piyasaya sürülüyor. Lisans verdiğimiz toplama ayırma tesisinden atıkların 2-3 milyon tonu toplanabiliyor. Usulsüz belgelendirme konusundaki iddialar dikkate alınmalı ve bu konuda inceleme başlatılmalıdır.

21. Toplanamayan ambalaj atıklarının toplanıyormuş gibi gösterilmesi ciddi bir kayıptır.

22. Ara depolama ve toplama tesisi gibi organize sanayi içinde bunları ele alacak tesislerin kurulması gerekiyor. Bunların kurulmasıyla ilgili sıkıntılar var. İhtisas organize sanayi kurulabilir. Sahipsiz atık oluşmasına en büyük neden atığın kaynağına yakını tesis olmaması ve atık maliyetinin çok olmasıdır. Tehlikeli atıkta da ciddi bir teşvik mekanizmasına ihtiyaç var. Tehlikeli atığına uygun şekilde davranan işletmeye ödül mekanizmasının gelmesi lazım. Ancak sistemimiz tamamen cezaya dönük bir sistem.

23. Ülkenin her yerinde adı düzenli ama düzenle ilgisi olmayan depolama tesisleri var. Belediyeler yerel atıkları düzenli depolarda yanlış şekilde depoluyor. 4 bin kalorifik değerdeki çamur gömülmektedir. Her litre yakıtın yurt dışından alındığı ülkede böyle bir değeri gömmemek için çalışmalara hız verilmelidir.

24. TÜİK verilerine göre de Türkiye’de 2006’dan beri ciddi denetim ve mevzuat çalışmaları yapıldı. Örneğin tehlikeli atık beyanında bulunan tesisler 39 bin 134’e ulaştı. AB uyum sürecinde de pek çok yasal çalışma yapıldı. Ancak yapılan çalışmalar 2023 hedefleri ve bu gün için yeterli değildir. Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.

Hammade ve enerji sıkıntısı yaşayan Türkiye’nin etkin bir atık yönetimine ve geri dönüşüme geçmesi ekonomiye önemli katkılar sağlayacaktır. Atık yönetimi ve geri dönüşüm ülkemiz için milli ve stratejik önemde kabul edilmelidir.

“Atık yönetimi iyi orkestrasyon gerektirir…”

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN