YATIRIMCI BULAMIYORUZ...

01 Ekim 2017

Bu yıl 7.’si Ankara'da 20-21 Ekim Tarihlerinde düzenlenen Türkiye’de Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli TÜRKTAY’da Döngüsel Ekonomi konuşuldu.

Ekonomi üzerinde değişiklik yaratmak zorundayız? Mal fiyatları artıyor, nüfus artıyor, kuraklık gibi doğal afetler yaşıyoruz. Kaynaklar kıt. Döngüsel ekonomiyle biz, hem ekonomiyi hem varlığı devamlı kılmayı düşünüyoruz. Bir sınıra geldiğimizi de hissediyoruz. Paris Anlaşması da bunu ispatlamış durumda...

7. TÜRKTAY Panelinde konuşan RECYDIA A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Francisco Malara yatırımcının sorunlarından söz etti ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Recydia bir İtalyan firması. Biz 2008’de bu sektöre girdik. Çimentocular için alternatif yakıt kullanmak çok önemli. O zaman ne gördük; alternatif yakıt Türkiye’de yok. Biz Avrupa mantığıyla sisteme girdik. Yatırım yaptık... Bir noktaya kadar başarılı olduk ama engeller çok! Türkiye’de tehlikeli atık yönetimi için sürdürülebilirlik yok. Kendimizin sürdürülebilirliği de yok. Düzgün yatırım için ciddi para lazım. Düzgün çalışmak için masraflar da yüksek. Aynı zamanda ATY tesisleri tabii ki çimento için çalışıyorlar ama çimento bütün tehlikeli atıkları alamıyor. O zaman sektörü geliştirmek için çimento fabrikaları önemli. Ama geri dönüşüm tesisi de önemli. İZAYDAŞ herkese hizmet veriyor. Fakat bu yetmez... Bu bir sorun... Onu çözmek için teşvik çok önemli. Yönetmelikler çok önemli... Öte yandan sektördeki rakiplerin hepsi kurumsal değil.

Zaman zaman bu teklif nasıl verilebilir diye, biz de şaşırıyoruz. Nakliye masrafına teklif veren firmalar var. Bu sektörde büyük bir ortaklara ihtiyacımız var... Yoksa sektörün geliştirilmesi çok zor olacak! Yakında 6 Milyon Avro yatırım yaptık ama şartlar hala uygun değil. Ana firma da şu an neden buraya daha fazla para yatırayım? diyor... 2012’de İngiltere’de atık şirketi aldık, orada işler iyi!.. Oysa herkes kazanabilir Türkiye’de… Teknoloji de çok önemli, bu konuda da dikkatli adımlar atılmalı. Alternatif yakıt, çimento sektörü için ciddi bir ürün, bunun için bu sektöre hep birlikte başka bir gözle bakmak lazım!..” Saygılarımla...

TÜRKAY ÖZGÜR

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN